HISTÓRIA KAPELY

   Historické korene dychovej hudby v Križovanoch nad Dudváhom (Kerestúre) nedaľeko Trnavy siahajú až do roku 1926. V tom čase miestny učiteľ Vincent Blažek dal dohromady hudobných nadšencov, ktorí z poskladaných peňazí kúpili nástroje, v neďalekých Hrnčiarovciach od pána Františka Haladu. Ten sa potom následne stal aj prvým kapelníkom križovianskej dychovky. Kapelníkov sa v dychovke vystriedalo viac. Veľký kus práce pre kapelu urobil obľúbený a veľmi zábavný človek Vincko Pollák. Po ňom sa venoval kapele Jozef Šturdík, ktorý v 60. rokoch založil a viedol i kolektív mladých hudobníkov. Títo zožali viaceré úspechy na rôznych festivaloch a mládežníckych podujatiach. V 70. rokoch preberá taktovku pán Jozef Horváth, ktorý vniesol do dychovky modernejšie metódy a postaral sa o kvalitné notové materiály. V neposlednom rade ako vedúci folklórneho súboru Dudváh dostal do povedomia križovianske tradície i v širšom okolí, vďaka známej Križovianskej besede.


KRIŽOVIANKA v tej dobe pravidelne vyhrávala na svadbách, ale i pohreboch, oslavách, prvomájových sprievodoch, dožinkách, koncertoch družobných moravských mestách, na hodových zábavách a rôznych iných oslavách. O technické vybavenie, nové nástroje a kroje sa postaralo vedenie miestneho Jednothého roľníckeho družstva. Nasledovníkov a pokračovateľov dychovky vychovávala a o odborný rast sa starala i základná škola, kde vznikla v roku 1969 žiacka dychová hudba pod vedením Víta Haladu.

O modernej histórii KRIŽOVIANKY možeme hovoriť od roku 1990, kedy po približne 10-ročnej stagnácii, dvaja miestni zanietenci Vít Ondrejkovič a Ján Benkovský oslovili niektorých muzikantov a záujemcov o hranie v dychovke a tým sa začala nová éra v histórii dychovej hudby v Križovanoch nad Dudváhom. Dychovka začala usilovne cvičiť pod vedením Vladimíra Ondrejkoviča, najskôr skladby staršie a jednoduchšie, no postupom času i čoraz náročnejšie.

V roku 1994 preberajú zodpovednosť za chod kapely Miloš Viselka a Milan Drimaj. Dychovka sa transformuje na občiansky spolok a prihlasuje sa do Združenia dychových hudieb Slovenska. S obecným úradom a starostom Jánom Vráblom uzatvárajú dohodu o spolupráci a angažujú nového kapelníka Františka Feketeho. Skúšky dostávajú profesionálnejší charakter a postupne pribúdajú koncerty a vystúpenia.
V roku 1996 prišlo k významnej udalosti v tejto histórii KRIŽOVIANKY, kde sa zúročila cieľavedomá práca všetkých členov tým, že vznikla prvá nahrávka- kazeta s názvom V Križovanoch pri kostole. Bola pokrstená pri príležitosti 70. výročia založenia dychovej hudby v Križovanoch nad Dudváhom.
Potom nastalo v histórii KRIŽOVIANKY veľmi úspešné obdobie. Začali úspešné koncerty v Piešťanoch, Trnave, Galante, hodové zábavy v Javorinke, Majcichove, vystúpenia na Tradičnom trnavskom jarmoku. Kapela každoročne pre svojich spoluobčanov na koniec fašiangov pripravuje tradičné Pochovávanie basy. V máji program pri príležitosti stavania mája a tradičné koncertovanie po dedine v predhodovú sobotu, kde peknými piesňami a dobrou náladou vždy poteší občanov v Križovanoch.
KRIŽOVIANKA nadviazala spoluprácu s viacerými skladateľmi akými sú napríklad Jozef Baláž, Ján Jamriška, Adam Hudec, domáci autor Jozef Šulec, ale aj moravskí autori Vladimír Pfeffer, Václav Maňas ml. a Zdeněk Gurský, ktorí upravili niektoré piesne pre kapelu.

V januári roku 1999 končí po zranení a dlhodobom liečení umelecký vedúci František Fekete a na prípravu novej nahrávky prichádza Ján Jamriška. Nastala tvrdá polročná príprava, ktorá bola ukončená v Tonstudiu v Dolných Bojanoviciach pri Hodoníne druhou nahrávkou s názvom Tam u Trnavy.
Veľký úspech zaznamenali piesne v podaní KRIŽOVIANKY vo vysielaní Dychparády na vlnách rádia FM Nitra, ale aj v Slovenskom rozhlase v relácii ZHDS predstavuje s Adamom Hudecom a v hudobných pozdravoch pre jubilantov. V roku 2000 KRIŽOVIANKA účinkovala aj v televíznom programe Anderov rebriňák, kde dôstojne reprezentovala svoju obec a región.
Činnosť dychovej hudby KRIŽOVIANKA by sa nezaobišla bez podpory a finančnej pomoci rôznych sponzorov. Poďakovanie preto patrí predovšetkým Obecnému úradu v Križovanoch nad Dudváhom a starostovi obce Jánovi Vrábelovi za dlhoročnú podporu a tak isto aj mnohým menším podporovateľom a priaznivcom dychovej hudby. Aj vďaka nim sa zvýšila kvalita technického a materiálneho vybavenia kapely.

Pri príležitosti ďalšieho okrúhleho výročia nahrala KRIŽOVIANKA svoj tretí CD nosič pod názvom Tam pri Šúrovciach bolo uskutočnené v bratislavskom Solid štúdiu Bonton. Krst nového cédečka a jeho uvítanie do života sa stalo súčasťou osláv 75. výročia založenia dychovky v roku 2001 v Križovanoch nad Dudváhom.

Koncom roka 2004 prišlo na svet v poradí už štvrté CD s titulom Rodný môj kraj. CD bolo nahraté v štúdiu Slovenského rozhlasu pod umeleckým a dirigentským vedením Jána Jamrišku. Na CD môžete nájsť úpravy prevažne ľudových piesní z okolia Križovian a dve špecifické skladby, Kerestúrska beseda a Zmes piesní Gejzu Dusíka, ktorý prežil svoje detstvo a mladosť práve v Križovanoch nad Dudváhom. Gejza Dusík je autorom mnohých skvelých skladieb, ktorých úpravy KRIŽOVIANKA zaradila do svojho repertoáru a môžete si ich vypočuť na vystúpeniach ako aj na CD nahrávkach.

Koncom roka 2006 kapela vydala svoje už v poradí piate CD s názvom Mojej mame. Nájdete tu ľudové piesne v rôznych úpravách a taktiež aj moderné a muzikálové skladby. Začiatkom roka 2007 na tradičnom 5. Obecnom plese kapela oslávila svoje už 80-ročné účinkovanie, čím sa môže pochváliť len nemalé množstvo dychových hudieb na Slovensku.

Nebyť však obetavých členov dychovky, ktorí neľutujú svoj čas a námahu, s láskou k hudbe a ľudovej piesni, by toto všetko nebolo možné. Bez obetavého a neúnavného Miloša Viselku, ktorý po dlhé roky viedol kapelu po organizačnej stránke, zabezpečoval vystúpenia, pripravoval program, zbieral notový materiál a čo úspešne zháňal financie na činnosť KRIŽOVIANKY, by úroveň dychovej hudby v Križovanoch nad Dudváhom neprekročila svoje hranice...